Novinky ze světa Zelené architektury

Jak bude vypadat krajina budoucnosti?

Zkultivovaná krajina s intenzivně obdělávanou půdou se bude střídat s hustě obydlenými velkoměstskými aglomeracemi. Díky tlaku na ubývající půdu se bude stavět do výšky, či dokonce i na moři při pobřeží. Vizonářský komplex GRAND CANUN, Mexico, ve městě Canun u moře, navržený Arch.Richardem M.Castillo, mezinárodním architektem, je přímořské letovisko pro místní obyvatele a turisty ve tvaru hada, jež oslavuje jako živá socha legendu starých Mayů o Hadím bohu.
Skládá se z rezidenčního bydlení, hotelů, nákupních center, bank, center podnikání, kultury, zábavy i odpočinku (např. lázně, wellness, slané bazény, kluby, restaurace, relaxační prostory), podmořské vědecké a vzdělávací oceánografické laboratoře a sportovních zařízení uvnitř i venku na umělém půlprstenci půdy, který jej obkloupuje. Splňuje v designu všechny požadavky na ideální budoucí stavby - je ekologicky a ekonomicky udržitelný. V první řadě je 100% energeticky soběstačný - obsahuje velké elektrárny-vyrábí el. a tepelnou energii z obnovitelných zdrojů - slunce, větru a přílivu a geotermální pro sebe i okolí. Řeší místní nedostatek vody tím, že ji čerpá z moře, čistí od odpadu, chemikálií, vyrábí z ní pitnou, rozvádí po komplexu a do okolí a po použití opět čistí a vrací zpět do moře. Řeší též hromadnou dopravu uvnitř elektrickými auty a bicykly, ale slouží i okolí - má parkingy, terminál pro městskou dopravu, taxičluny, molo pro lodě i heliport. Na semikruhovém prstenci se na umělé pláži lze rekreovat, kotvit plachetnice, provozovat windsurfing, kitesurfing, surfing a potápění.
Projekt Grand Canun je první svého druhu v Karibiku. Jedná se o nový typ konceptu nabízející funkce, které existují v harmonii s přírodním prostředím a chovají se jako živý organismus. Není to pouze vyjímečné dílo inženýringu, ale je to konkrétní řešení pro potřeby, touhy a aspirace města, jež hledí do budoucna.
čerpáno z www.iam-architect.com/grand-cancun-in-mexico


Zahrady ve věžácích

Tato vize je blíže realizaci, než vize předchozí. Takto krásně, v mracích a přesto v zeleni, budou bydlet obyvatelé nové rezidenční čtvrti v New Delhi, v Indii. Architekt Edouard Francois' navrhnul v přelidněné čtvrti komplex výškových věžáků stojících přímo na okraji obrovské vodní nádrže. V projektu kombinuje luxusní bydlení ve francouzském stylu s principy Vastu shastra, jež je nazývaná jako "věda konstrukce". Domy nabízí 360° výhled do okolí, ale zárověň i do zeleně, byty se 100metrovými terasami o výšce 5 metrů - dost vysokými i pro stromy, s prostory pro pěstování květin, ale i zeleniny ke spotřebě. Toto ekologické, a zárověň luxusně provedené bydlení v prosvětlených partmánech je dále obohaceno o komerční prostory, kluby, služby, bazénem s rostlinnou čističkou a střešní obytné prostory pro všechny.
čerpáno z Edouard Francois Guagaon 71 Fuses Indian Tradition and Luxury French Living by Ross Brooks, 12.2.2013
www.inhabitat.com
Zelené zdi vyšívané rostlinami

Oáza Aboukir (The Oasis of Abourkir) - tak pojmenoval své dílo Patrick Blanc, jenž navrhl a realizoval tuto zelenou zeď. 7600 rostlin v 237 druzích zdobí tuto původně šedou betonovou fasádu pětiposchodˇového domu v historické části Paříže na rohu Aboukir Street.
Patrick Blanc, botanik a vynálezce vertikálních zahrad, se zabývá ozeleněním zdí už 30 let a dovedl své dílo do dokonalosti - tato instalace byla otevřena na Pařížském týdnu designu - Paris Design Week.
Otevřel nový obor, kterým se dnes již zabývají komerční firmy - ozeleňují se venkovní plochy budov, mostů, zdí, ale též interiery komerčních a soukromých prostor.
Na internetu pod "Green Walls" naleznete mnoho krásných děl jak venkovních instalací, tak i pro váš interiér - vypadají jako živé vyšívané obrazy. Nechte se inspirovat!
čerpáno z The Oasis of Aboukir by Patrick White for Paris Design Week
www.dezeen.com/2013/09/08/the-oasis-of-aboukir-green-wall-by-patrick-blanc
Česká varianta zelené zdi

A takto vypadá naše česká varianta - naleznete ji v Hořicích v Podkrkonoší a vznikla zcela spontánně zřejmě jen řízením osudu.