Regionální projekty

Rosarium v Hradci Králové

Víte, že se v Hradci Králové nachází unikátní Rosarium evropského významu?

Ať již jste vyznavačem růží či ne, stojí za to, jej navštívit. Uvidíte zde poslední světové novinky růží proslulých šlechtitelů západní Evropy, jež jsou výsledkem jejich více než stoletého úsilí na poli hledání nových odrůd. Zaujmou svým tvarem, barvou a vůní, neboť jsou extratřídou svého druhu. Známá jména jako Kordes, Meinland, Poulsen a nejnovější hvězda Austin se každorožně účastní soutěže o nejkrásnější, nejlepší a nejodolnější růži, jež vybírá mezinárodní porota odborníků složená ze šlechtitelů, floristů, botaniků a školkařů. Růže jsou zde pěstovány, aby podmínky odlišné od domovských prověřili jejich skutečnou životaschopnost.
Rosarium se bude zvětšovat a rozšíří i své návštěvní hodiny pro veřejnost, dosud je otevřené vždy 1-2 víkendy v červnu, kdy růže kvetou a lze je spatřit v celé jejich kráse. Naleznete zde i romantické popínavé růže a nám se líbili jemné růže s okrajem květních plátků zoubkovaným jako u pivoněk.

         Více informací na stránkách rosaria: www.rosetrial.czNovodobá Křížová cesta u Kuksu

Na louce u Stanovic, poblíž Kuksu, pod Novým lesem s Braunovým Betlémem, vyrostla nová Křížová cesta nazvaná Příběh nadějí a utrpení člověka. Nápad původně hraběte Šporka, majitele Kuksu, vybudovat křížovou cestu na Kalvárii zůstal neuskutečněn; nedávno však inspiroval znalce Braunova díla natolik, že se přední odborníci v oblasti historie umění, krajinotvorby, umělci a zastupitelé snažili společně po několik let vytvořit podmínky pro její vznik a později vytvořit i dílo samotné. Akademický sochař Preclík, hlavní organizáror celého díla, vyzval ke spolupráci přední soudobé sochaře, spjaté s východními Čechami, aby vytvořili jednotlivá zastavení cesty. Každý z nich pojal ideu ve volné koncepci, dle své představy. Vzniklo dílo, jež má svoji atmosféru a je opravdu zvláštní.
Soubor 15 zastavení, pískovcových sousoší, v pojetí současných sochařů inspiruje, vede k zamyšlení a vnitřní diskusi.
A i ke vnější. O tuto cestu byly vedeny boje, diskuse a střety na úrovni ideové a realizační, jak už to dnes ve všem, co se děje ve veřejném prostoru bývá. Tento "boj" lidí pro i proti byl spletitý a náročný - dá se nyní říci, že cesta má svůj "Příběh", duševní nadstavbu tohoto duchovně-hmotného díla.
Jsem staromilec a moderní umění se mi nelíbí, cesta se mi zdá "neučesaná a nejednotná. "Jedna myšlenka-sto pojetí" - taková je svoboda, pluralita. Vnímejte - nechte na sebe působit - projděte vnitřním bojem - a - přijměte jiný pohled. Je to k zamyšlení, inspirující, očišťující a znovuoživující - a taková křížová cesta přeci je.

         Více na : www.revitalizacekuks.cz/zkus-kuks/krizova-cesta-21-stoletiZámecký park v Jičíně

Moderní i klasické místo k odpočinku v centru města

Za budovou zámku města Jičína naleznete příjemné překvapení - klidné a hezké místo k odpočinku v zeleni - zámecký park na hradbách.
Park se skládá ze dvou částí - horní a dolní. Na spodní části se nachází bazén s fontánou a inventivními válcovitými gabiony porostlými popínavými růžemi uprostřed trávníku lemovaného bujnými trvalkovými záhony, cestami a hradbami. Trávník můžete užít k odpočinku i hrám a jezírko k osvěžení, což splňuje moderní nároky na využití veřejného parku. Přímo pod vysokými stromy s pohledem na květiny a fontánu lze posedět v občerstvení nad šálkem kávy, což ocení mnozí labužníci.
Dolní část je opticky propojena s horní - děkanskou zahradou, a zachovává tak původní členění prostoru na spodní a horní terasu dle původního návrhu Čeňka Musila z r.1937, včetně pravidelného osově souměrného parteru na obou terasách. Horní, stinná terasa jakož i spodní, slunečná, ožívá denně svými návštěvníky a v sezoně i koncerty,svatbami a dalšími kulturními akcemi.
Známému zahradnímu architektu Ing. Zdeňku Sendlerovi, který je autorem projektu nedávno proběhlé kompletní rekonstrukce, se zde podařilo skloubit starý klasický styl zámeckého parku s moderními interpunkty a požadavky na funkci veřejného parku - klidný odpočinek i aktivní zábavu, a to vše elegantně, pohledně. Mně osobně se park v tomto provedení líbí více než známý park Ing.Sendlera v Litomyšli - možná pro svoji větší intimitu, inventivnost a "real touch" historie. Má zkrátka svoje kouzlo.


         Více informací na stránkách : www.albrechtzvaldstejna.cz